Jak na zařízení bytu

Od původního obydlí, které bylo prakticky jedním velkým prostorem, v němž se odehrávalo vše, od přípravy jídla, dalších prací až po odpočinek a spánek, prošel obytný interiér vývojovou řadou. Funkce v bytě se začaly diferencovat, vznikaly odlišení místnosti, určené k předem stanovenému účelu, objevovaly se požadavky na náročnější hygienické zařízení apod.

Je nesporné, že tím, čím je plocha současného bytu menší, tím lépe by měla být promyšlená bytová dispozice, proto jsou v nových bytech vymezeny jednotlivé prostory poměrně velmi přesně.

Základní obecné funkce bytu jsou jistě neměnné: doma budeme spát, jíst, připravovat jídla, stýkat se s rodinou, přáteli, nebo odpočívat.

Je tu však ještě druhé poslání bytu, na něž nesmíme zapomenout, chceme-li bydlet opravdu příjemně – ať už to je oblast osobních zálib a koníčků, ať už je představuje řada knih, nebo kout vyhrazený domácímu kutilství. Každý z nás hledá doma také společnost právě tak jako klid a samotu. Na tomto požadavku není nic rozporného.

Náš tip: Nechcete-li utrácet za nové knihy, zkuste knihy bazar, kde seženete knihy za minimální ceny.

Znamená jen tolik, že v bytě potřebujeme jak místo, kde se rodina může shromáždit, tak vlastní prostor pro každého jednotlivce, dokonale respektovaný ostatními členy domácnosti.

Jistě by bylo ideální, kdybychom měli doma tolik místa a každý z nás měl jeden pokoj – částečně ložnici, částečně pracovnu, pouze pro sebe a pak ještě další, větší společenskou místnost navíc – obývací pokoj určení večerním debatám, stolování, posezením u televize apod.

Málokdy ovšem bývají prostorové podmínky domácnosti tak příznivé a pokoj musí plnit více funkcí najednou. Nejenže v něm společně povečeříme, ale třeba i studujeme, také občas spíme a nebo odpočíváme. V každém případě záleží zařízení na počtu členů rodiny, jejich profesionálním zaměření a pochopitelně na bytové dispozici.

Jestliže se zařizujeme, první myšlenkou by měla být úvaha nad počtem a rozlohou místností, když se budeme pohybovat, pracovat, spát, prostě žít.

Nábytek by svými rozměry měl odpovídat velikosti bytu, jeho tvar by měl být přizpůsoben životním podmínkám a celé zařízení by nemělo být statické a neměnné, ale dokonce variabilní.

Bez těchto podmínek se obyvatelé cítí nepohodlně. Nemají pocit soukromí ani dobrý vztah k věcem. Osobní vkus a požadavky se stále mění a tak je potřeba předpokládat, že časem bude potřeba zařízení měnit. Společně s pořizováním nových věcí a nových dekorací bychom měli odstranit ty staré. V takové situaci musíme být nemilosrdní ke všemu, co nepotřebujeme.

Autor příspěvku: admin