Růžový výtok může mít celou řadu příčin

Občas se u žen může objevit růžový výtok nebo krvácení z pochvy. Může se jednat o celou řadu různých příčin – dysbalance hladiny hormonů, nepravidelná ovulace, mechanické poranění sliznice pochvy při pohlavním styku, opakované vaginální léčby díky nimž je sliznice překrvená, užívání antikoncepce bez pauzy, první cykly po nasazení antikoncepce, stres či velká fyzická zátěž, vaginální záněty – pokud se opakují, je nutná návštěva lékaře, neboť opakované záněty mohou mít vliv na plodnost.

Co způsobuje vaginální záněty?

Hlavní příčinou je kvasinková infekce. Kvasinky kandidóza se běžně vyskytují v lidském organismu. Jestliže však dojde k narušení rovnováhy mezi dalšími tělními bakteriemi, rozmnoží se a pak je příčinou vzniku infekce. Tento druh bakterií má rád teplé a vlhké prostředí, které se právě v pochvě nachází.

Mezi hlavní příznaky výskytu patří svědění a pálení v oblasti genitálií, bílý nebo růžový výtok a bolesti během pohlavního styku.

Příčin vzniku je celá řada. Nejčastěji je to změna pH vaginálního prostředí, nevhodné oblečení – těsné kalhoty, nylonové spodní prádlo, nevyvážená strava s nadměrnou konzumací rafinovaného cukru, změny v oblasti hormonální, oslabená imunita, nevhodná intimní hygiena či přímé zanesení infekce.

Léčba spočívá s používání antimykotik s různým způsobem podávání. Vhodné prostředky vám doporučí lékař dle předchozího vyšetření.

Existuje prevence?

Infekci můžeme částečně předcházet tím, že budeme nosit vhodné prádlo – spodní bavlněné a budeme se vyhýbat zapaření v těsném oblečení, především v letním období. Pozor je potřeba si dát na hygienické prostředky pro intimní hygienu, měly by být bez parfemace. Také lze používat vaginální tablety s obsahem laktobacilů, jež vytvářejí nevhodné prostředí pro výskyt bakterií.

Autor příspěvku: admin