Co je to chronosynklastická dieta

Toto stravování pochází z Francie, kde vzniklo okolo roku 1986. Při této dietě nemusíte složitě počítat kalorie ani se omezovat v čase, kdy můžete co pozřít. Zde totiž hraje roli především správná kombinace potravin…


Tato dieta má jedno základní pravidlo – časová osa mezi jídly nesmí být menší než čtyři hodiny a větší než šest hodin. Ideální interval ke stravování je tedy rozpětí pěti hodin. Můžete jíst cokoli – sacharidy, bílkoviny i cukry, vyhněte se však pšenici a kukuřici.
Konzumovat můžete dále ječmen, pšenici, pohanku, oves, žito atd., dokonce i mastné výrobky, včetně tolik kritizované slaniny, kterou miluje zejména Anglie. Dalším pravidlem však je – ujistěte se, že jsou výrobky ryze domácí, bez jakýchkoli chemických přísad. Čili toto stravování je více méně určené především pro statkáře.
K obědu vždy konzumujte více bílkovin, jako je hovězí, vepřové, jehněčí nebo telecí maso, vyhýbejte se tuto dobu sacharidům a  pečivu. Pokud však bez sacharidů nepřežijete ani jednu minutu, zařaďte do stravy více zeleniny, čerstvých salátů. Na večeři byste měli konzumovat také potraviny s obsahem bílkovin, zkuste například kuřecí maso (prsa) nebo ryby.
Ovoce a sladkosti konzumujte pouze v dopoledních hodinách, nejlepší verzí ze sladkostí pak je 70% kakaová čokoláda, z ovoce pak sušené fíky a švestky.
Tato výživová pravidla aplikujte po dobu celého života, jelikož nejde o klasickou dietu, de facto nemáte pocit, že by šlo o jakoukoli dietu, žije vaše tělo správným způsobem, je mu dopřáváno od všeho něco, což jej jedině posiluje. Dr. Ana Gifing je propagátorkou tohoto způsobu stravování, veliký důraz klade na ovoce a sladkosti, které je třeba konzumovat opravdu v míře, protože disponují vysokým množstvím cukru a ani v ovoci vždy nejde pouze o zdravý cukr.

Autor příspěvku: admin