Pojistit si můžeme rodinné domy i byty, ale také domácnost. Dnes již se jedná o samozřejmost a rezignovat na pojištění je v podstatě hazard. Může se nám snadno stát, že kvůli ušetřeným pár korunám na platbě za pojištění nakonec přijdeme o miliónovou nemovitost vlivem přírodní katastrofy a budeme zcela bez prostředků. A takové události samozřejmě neovlivníme.
Pojistné události v domácnosti nelze brát na lehkou váhu
Kromě pojištění proti přírodním katastrofám, což je obvyklé už při pojištění samotné nemovitosti, se můžeme pojistit také s ohledem na typické události v domácnosti. Pojištění domácnosti zahrnuje řadu specifických pojistných událostí. Mezi ně můžeme zařadit například:
- Krádež vloupáním
- Loupež v místě pojištění i mimo něj
- Rozbití skla s neurčenou příčinou
- Zkažení mražených potravin
- Zneužití telefonu
- Přepětí či podpětí v síti
Samozřejmostí jsou dnes také asistenční služby, které poradí v případě pojistné události. V některých případech v závislosti na pojišťovně bývá v ceně pojistky zahrnuto také náhradní bydlení po dobu 1 roku. Některé pojišťovny nabízejí zdarma doplňkové produkty, což může být třeba pojištění občanské odpovědnosti.
Pojištění prodloužené záruky?
S domácností se pojí také další věc, kterou si můžeme pojistit, a to je záruka na spotřebiče. Někteří výrobci nabízejí nadstandardní záruky v délce 3 nebo 5, výjimečně i více let. Není tomu tak ale vždy a ze zákona je záruka pouze 2 roky. Pojištění prodloužené záruky ale umožní prodloužení záruky nad tento zákonný rámec. Míra prodloužení se odvíjí dle pojišťovny, ale může to být třeba prosloužení o 36 měsíců. Dohromady byste tak získali záruku v délce 5 let, která je po celou dobu co do podmínek totožná se zárukou standardní. Zpravidla se takto pojišťují velké bílé spotřebiče nebo dražší elektronika či počítače.