Tajemství hradu Šternberk

Hrad Šternberk se nachází v Olomouckém kraji zvaném Haná. Mohutný hrad je opředen mnoha pověstmi. Není divu, jeho historie sahá až do 13. století, kdy ho založil Zdeslav z Chlumce a ze Šternberka. Hrad pak pamatuje mnoho bojů o jeho rozlehlé zdi, další majitele, požáry i války.

Mnoho a mnoho lidských osudů se zde odehrálo a s nimi samozřejmě i nejrůznější tragédie. Možná z nich vyvěrají záhady s hradem spojené.

Tajné chodby

Od počátků své existence byl hrad spojen s městem tajnými chodbami, kterými v dobách války putovalo do hradu z města jídlo i posily. Jedna chodba údajně míří i do kláštera. V chodbách je podle legendy ukryt poklad, který hlídá Bílá paní. Dodnes je někdy její smích z chodeb slyšet.

Otisk kopyta na skále

Na skále za hradem se nachází otisk čertova kopyta. Jak se tam dostal? Kdysi se jeden chudý řemeslník dal na karban. Spolčil se s čertem, aby mu zařídil výhry v kartách. Když nastal den zúčtování, hrnčíř šel na poradu k čarodějnici, jak se čerta zbavit. Ta dala chasníkovi krev z čerstvě zabitého kozla, který mu dodal nadlidskou sílu. Hrnčíř se pustil s čertem do boje a opravdu ho přemohl. Několikrát s ním praštil o skálu tak, že čert nepřežil a ve skále zůstal jeho otisk.

Rej čarodějnic

Komu nestačí Bílá paní a čerti, v okolí hradu se údajně pohybovaly i čarodějnice. Směrem k vesnici Domašov u Sprchového potoka přitéká pramínek od Studánky čarodějnic. Každý rok, o Valpružinu noc se zde slétávají „místní“ čarodějnice. V jejich studánce je totiž voda, která dává věčné mládí. Už proto možná stojí za to tajemný Šternberk navštívit.

Autor příspěvku: admin