Záhada kulového blesku

Výzkum kulového blesku se a poslední roky posunul hodně dopředu. Nicméně, stále existuje spousta nezodpovězených otázek, které trápí mnoho vědeckých hlav. Co ale o kulovém blesku již víme?

Kulový blesk? Potvrzeno!

Největším posunem je fakt, že věda existenci kulového blesku potvrzuje. Vědci již dokonce dokázali tento jev uměle vytvořit v laboratoři. Nicméně celá záhada kulového blesku tímto rozhodně vyřešena nebyla.

Dokumentace kulového blesku

V Číně se podařilo v roce 2012 dokonce vznik kulového blesku v bouřce zachytit. Byla nastavena automatická kamera, která nahrávala spektra blesků­. Když jeden z nich udeřil do země, na tom místě se objevila na necelé dvě sekundy jasná koule. Z ničeho nic letěla asi deset metrů a vystoupala do výšky tří metrů.

Díky tomu se podařilo potvrdit jednu hypotézu – a to, že kulový blesk byl v tomhle případě vytvořen odpařenou hmotou země, převážně křemíkem. I tohle se vědcům v laboratoři dříve podařilo – dokázali odpařit nejenom půdu, ale dokonce i vodu. Tenhle objev dokázal jednoznačně smést ze stolu argumenty skeptiků, kteří přisuzovali kulový blesk alchymistům, halucinacím či optickým klamům.

Kolik je druhů kulových blesků?

Jsou známy výpovědi nespočet svědků kulového blesku, který díky zkoumání nemohl vzniknout obyčejným odpařením materiálu po úderu blesku. Jeden kulový blesk se dokonce objevil v letícím letadle. Je prokázáno, že může procházet pevným materiálem, a dokonce i sklem. Někdy jen tak odejde, rozplyne se, jindy exploduje silou, která by vyhodila do vzduchu rodinný dům. Existuje kulový blesk studený, ale i žhavý. Proto je pravděpodobné, že mluvíme o dlouhé řadě chemických a fyzikálních úkazů, které na první pohled vypadají docela podobně.

Doktor John Lowke teoreticky spočítal existenci kulového blesku a došel k závěru, že kulový blesk vzniká, když se na vně okna naakumuluje proud iontů. Vzniklé elektrické pole poté excituje modely, které vytvoří elektrický výboj v podobě koule – a to je kulový blesk.

Autor příspěvku: admin