Recepty na výrobu eko domácích čistících přípravků

Každý z nás má rád čistou a uklizenou domácnost, ale ne každý chce při úklidu používat chemické prostředky, které škodí nejen životnímu prostředí, ale také mohou způsobovat podráždění kůže, očí či dýchacích cest. Chemikálie mohou znamenat i vyšší riziko vzniku některých druhů onemocnění. Můžeme však využít domácí dostupné suroviny a připravit si ekologické a zdravotně nezávadné prostředky.

Bílý ocet

Je to skvělý přírodní prostředek, který zajistí dokonalou dezinfekci a zároveň pohltí i celou řadu pachů. Odstraňuje plísně. V koupelně nám pomůže odstranit zbytky mýdla a usazeniny způsobené tvrdou vodou ve vaně i na umývadle. Lze jej použít na plovoucí podlahu i dlaždice.

Univerzální čistič připravíme smíchání 1 šálku octa a 1 šálku vody.

Čistič na sklo získáme smícháním šálku čistého alkoholu, šálku vody a 1 lžíce bílého octa.

Citronová šťáva

Díky ní si připravíme celou řadu snadno dostupných a levných čistících přípravků. Odstraňuje zápach a skvrny, má slabě bělící účinky a působí proti plísním.

Univerzální čistící pasta:

  • jedlá soda
  • citronová šťáva

Suroviny smícháme tak, aby vznikla hustá pasta, kterou můžeme čistit i zašlé skvrny různého původu. Musíme mít však na paměti, že citron působí jako bělidlo.

Lak na nábytek:

  • 1 šálek olivového oleje
  • 1/2 šálku citronové šťávy

Vzniklou směs můžeme používat na leštění nábytku, který je vyrobený ze dřeva. Citronová šťáva pomůže rozpustit špínu a skvrny, olivový olej dřevo ochrání a dodá mu potřebný lesk.

Jedlá soda

Pohlcuje nepříjemné pachy a pomáhá odstraňovat mastnotu, kterou způsobují oleje a tuky.

Pomůže nám snadno vyčistit toaletu, postačí když do WC mísy nasypeme sodu, zalijeme octem a necháme několik minut bublat. Následně mísu vyčistíme pomocí štětky na toaletu. Soda odstraní vodní kámen a pomáhá pohlcovat pachy. Pokud přidáme několik kapek aromatického oleje, čistící prostředek navíc získá příjemnou vůni. Ideální volbou jsou olejíčky, které mají antiseptické účinky. Patří mezi ně pomeranč, tea tree, skořice či levandule.

Autor příspěvku: admin